Platform Voor Leerkrachten in het Basisonderwijs

Lesidee | Weersvoorspelling: Hoe Voorspelbaar!

Gratis
Aanbieder: TeachEngineering
Basisonderwijs Lesidee | Weersvoorspelling: Hoe Voorspelbaar!

Niet beschikbaar

Benodigde tijd: 45 minuten plus een dagelijkse weersvoorspelling van twee minuten door leerlingenteams.
Groep: 2


Samenvatting

Leerlingen volgen weersvoorspellingen om de nauwkeurigheid ervan te meten en maken een weerbericht voor de klas. Ze ontwikkelen vaardigheden op het gebied van observatie, registratie en rapportage.

Dit techniekleerplan sluit aan bij de Next Generation Science Standards (NGSS).


Techniekverbinding

Ingenieurs moeten om verschillende redenen wereldwijde en lokale weerpatronen begrijpen. Milieu-ingenieurs houden zich bezig met het weer omdat het aangeeft hoe en wanneer een vervuilende stof zich kan verplaatsen. Werktuigbouwkundige, elektrotechnische, computer- en ruimtevaartingenieurs moeten het weer grondig begrijpen als ze apparatuur en technologie ontwerpen die buitenshuis worden gebruikt of die worden gebruikt om het weer te voorspellen en te meten, zoals radar, satellieten, stormsensoren en softwaretoepassingen voor weermodellen.


Leerdoelen

Na deze activiteit moeten de leerlingen in staat zijn om:
- Leren hoe je een weerbericht opstelt op basis van echte weersvoorspellingen.
- Vaardigheden in analyse, synthese, evaluatie en uitleg toepassen in hun schrijven en spreken.
- Schrijven en spreken in de inhoudsgebieden met behulp van de technische woordenschat van het onderwerp nauwkeurig.
- Gebruiken lees-, schrijf-, spreek-, luister- en kijkvaardigheden om problemen op te lossen en vragen te beantwoorden.


Materiaallijst

Papier en potloden


Werkbladen en Bijlagen

Werkblad Weer (downloadbaar)


Inleiding/Motivatie

Iedereen is dol op een sneeuwdag, maar kun je erop vertrouwen dat de plaatselijke weerdienst je op tijd een sneeuwstorm bezorgt? Hoewel weermannen graag met de eer van het goede weer willen strijken en de schuld voor het minder goede weer willen vermijden, kunnen ze eigenlijk niets anders doen dan proberen het weer zo nauwkeurig mogelijk te melden. Gelukkig hebben ze geavanceerde technologie tot hun beschikking, zoals Doppler radar, satellietbeelden en softwareprogramma's voor weersvoorspellingen.

Met de komst van satellietbeelden, dopplerradar en geavanceerde software voor weermodellen worden weersvoorspellingen steeds nauwkeuriger. Grappen over het onvoorspelbare karakter van het weer zijn nog steeds gebruikelijk - "Als het weer je hier niet bevalt, wacht dan vijf minuten!" - maar de plaatselijke meteoroloog krijgt niet zo snel de schuld. Als het regent tijdens je parade of picknick, komt dat waarschijnlijk omdat je niet naar de laatste weeruitzending hebt gekeken.

In deze activiteit ga je nader bekijken hoe het weerbericht in jouw omgeving wordt verspreid. Je gaat bijhouden hoe nauwkeurig het weerbericht is. Tegelijkertijd ga je observeren hoe het weerbericht wordt gepresenteerd, zodat je een weershow voor je klas kunt maken. Al doende raak je beter bekend met weerterminologie en leer je hoe de nieuwste weersvoorspellingstechnologie werkt.


Procedure

Achtergrond

Tijdens deze activiteit peilen de leerlingen zelf naar de nauwkeurigheid van de plaatselijke weerberichten en observeren ze tegelijkertijd de plaatselijke weerpresentator. Het doel is om hun eigen weerbericht voor de klas te presenteren. Tijdens dit proces raken de leerlingen meer vertrouwd met weerterminologie, leren ze hoe weersvoorspellingstechnologie werkt en ontwikkelen ze presentatievaardigheden.

Neem indien mogelijk een of meer avondweeruitzendingen (van 16 tot 18 uur) op video op en bekijk die in de klas, waarbij je bespreekt hoe het weer wordt gepresenteerd. Help de leerlingen de segmenten van de uitzending te identificeren en let op het gebruik van kaarten en symbolen. Bespreek de betekenis van weersymbolen en de basisterminologie die de meteoroloog gebruikt. Geef kritiek op de stijl van presenteren. Het doel is de leerlingen voor te bereiden op het maken van hun eigen weerbericht.

Overweeg om de leerlingen mee te nemen op excursie naar een plaatselijk televisiestation om met eigen ogen te zien hoe een weerbericht wordt gemaakt en om plaatselijke weerpersoonlijkheden te ontmoeten die ze op tv hebben gezien.

Voor meer informatie, bezoek de TeachEngineering website.

Lesidee | Weersvoorspelling: Hoe Voorspelbaar!

  • Gratis
TeachEngineering

TeachEngineering maakt STEM-middelen. Er zijn praktische activiteiten die gebruik maken van gemakkelijk te vinden en goedkope materialen. Ze zijn gratis voor alle leerkrachten. TeachEngineering werd opgericht in 2001.



Eduye Product ID: 42235

Prijs en verzendkosten zijn indicatief. Klik op de koopknop om de exacte prijs te zien.

Praktische lesmaterialen en inspiratie. Kinderen voorbereid op de toekomst.

Laat je inspireren door de Eduye nieuwsbrief, vol tips en nieuwe inzichten om je lesgeven te verrijken.

Aanbieders in de Spotlight

Test LinkTest LinkTest LinkTest LinkTest Link
help mee!

Help mee!

steamadvies

STEAMADVIES

inspiratie

Inspiratie