Platform Voor Leerkrachten in het Basisonderwijs

Lesidee | Klimaatverandering en Zeespiegelstijging

Gratis
Aanbieder: California Academy of Sciences
Basisonderwijs Lesidee | Klimaatverandering en Zeespiegelstijging

Niet beschikbaar

Geschikt voor: 5e klas-8e klas.

Normen voor: 5e klas, 6e klas, 7e klas en 8e klas.

Voorbereidingstijd: 20 minuten.

Activiteitentijd: 60 minuten.

Onderwerpen: Argumenteren op basis van bewijs en natuurwetenschappen.

Stijgt de zeespiegel als ijs smelt? Maakt het uit of het ijs op het land of in de oceaan ligt? Leerlingen ontwerpen een experiment om dat uit te zoeken. Ze verzamelen gegevens, maken grafieken van hun resultaten en interpreteren hun bevindingen. Onderweg leren ze over dichtheid, verplaatsing en klimaatverandering.


Doelstellingen

De leerlingen
1. De resultaten van een wetenschappelijk onderzoek plannen, uitvoeren en interpreteren.
2. Uitleggen waarom smeltend landijs de zeespiegel doet stijgen, maar smeltend zee-ijs niet.
3. De verstrekkende gevolgen van wereldwijde klimaatverandering herkennen.

Tip voor de leerkracht: Deze activiteit kan als demonstratie of in groepjes worden uitgevoerd.

Deze activiteit werd geselecteerd voor opname in de door NSF/NOAA/DOE gefinancierde collectie onderwijsmateriaal van het Climate Literacy and Energy Awareness Network (CLEAN)!

CLEAN is een nationaal erkend project waarbij klimaatwetenschappers en docenten online bronnen van hoge kwaliteit beoordelen en selecteren om deel uit te maken van een collectie.

Deze les werd ook gebruikt door de National Parks Service om een demonstratievideo te maken.


Materialen

- 2 identieke doorzichtige dozen voor voedselopslag (ongeveer 6 inch in het vierkant) per groep.
- 8 staafjes boetseerklei per groep.
- 1 liniaal per groep.
- 1 bak ijsblokjes per groep (misschien moet je de ijsblokjes van tevoren opslaan).
- 1 liter water per groep.
- Werkbladen over zeespiegelstijging (1 per leerling).


Inleiding

1. Houd een discussie over wereldwijde klimaatverandering en zeespiegelstijging. Vraag de leerlingen:
- Waar is er veel ijs in de wereld?
- Ligt het ijs op het land of op het water?
- Zal één van beide of beide de zeespiegel doen stijgen als het smelt?

Tip: Je kunt de uitleg waarom ijs minder dicht is dan water (en dus drijft) hier behandelen, of je kunt wachten tot na het experiment.

2. Stel samen met de leerlingen een vraag over het smelten van ijs en zeespiegelstijging. Welk type smelt veroorzaakt een stijging van de zeespiegel? Laat elke leerling de vraag en een voorspelling op het werkblad noteren.

Ga voor meer informatie naar de website van de California Academy of Sciences.

Lesidee | Klimaatverandering en Zeespiegelstijging

  • Gratis
Eduye Product ID: 41246

Prijs en verzendkosten zijn indicatief. Klik op de koopknop om de exacte prijs te zien.

Praktische lesmaterialen en inspiratie. Kinderen voorbereid op de toekomst.

Laat je inspireren door de Eduye nieuwsbrief, vol tips en nieuwe inzichten om je lesgeven te verrijken.

Aanbieders in de Spotlight

Test LinkTest LinkTest LinkTest LinkTest Link
help mee!

Help mee!

steamadvies

STEAMADVIES

inspiratie

Inspiratie